Родословни корени на Димитър Пенчев Богданов

Димитър Пенчев Богданов

Пенчо и Райка Богданови
(отваря се голяма)

Майсторско свидетелство на Пенчо Ботев Богданов (отваря се голяма)
     Било е време, когато Турската империя с декрети прогонва много българи от собствените им домове и имоти от южна България. Под угрозата от въоръжен до зъби турски башибозук, хората грабвали кой каквото може, най-вече малките си деца и хващали Балкана. Придвижвали са се нощем и то през труднопроходими гористи местности. Така двамата братя, Миньо и Ботьо Богданови, със семействата си прехвърлят Стара планина и се озовават в с. Зая. Построяват си обща къща. Бързо се устройват, купуват земя и добитък, и заживяват задружно. Миньо и Ботьо Богданови са преселници от южна България и идват тук някъде около 1856 г. Миньо Богданов е по-големият. Той е имал седем сина и едва е изхранвал семейството си. Затова след освобождението на България от османско владичество продава собствения си дял от къщата и имота на братовия син Пенчо Ботев Богданов за 650 гроша или за 1300 лв с предавателен протокол /акт/ № 474 от 12.12.1890 г. Преселва се в с. Дралфа, тогава Поповска околия, но и там нещата не потръгват добре. Затова отново се преселва, този път в с. Табачка, Русенско. Ботьо Богданов остава в с. Зая. Той е роден през 1834 година. Умира през 1914 година на 80 години. Съпругата му се е казвала Станка. За годините на раждане и смъртта й не открих данни. Семейството е имало само един син на име Пенчо, който изучава бъчварския занаят и се прославя като голям майстор. Замогва се и се оженва за Райка Минева от с. Зая. През 1907-1911 г. построява нова къща. Семейство Пенчо и Райка Богданови са имали шест деца - пет дъщери и един син.   Най-голямата дъщеря Станка е омъжена в с. Длъгня, Мария е омъжена в с. Саласука, Вела в с. Гоздейка, а Цана и Йона в с. Ганчовец. И четирите села се намират в Дряновска община. Синът Ботьо Пенчев Богданов е роден през 1884 г. и умира през1969 г. на 85 години. Той е женен за Тота Маркова от с. Зая, родена през 1887 г. и починала през 1958 г. на 71 години. Семейството има две дъщери и един син. Леля ми Райка Ботева Пенева е омъжена за Кольо Генев Пенев от с. Зая.
Семейството има три деца - момчета: Геньо, Ботьо и Минчо. Леля ми Мара Ботева Минчева е омъжена за Минчо Колев от с. Ганчовец. Семейството има деца три - К о л ь о , Цветан и Мария. С и н ъ т Пенчо Ботев Богданов е роден през 1907 и умира през 1992 на 85 години. Като малък ч и р а к у в а при дядо си П е н ч о , изучава до съвършенство неговия занаят и става още по-голям майстор-бъчвар. Явява се на изпит, след което получава майсторско свидетелство № 12249, издадено от Варненската търговска индустриална камара с дата 25.07.1936 г. Женен е за Рада Пенева Богданова, родом от с. Буковец, Великотърновско. Тя е родена през 1914 г. и починала през 2007 г. на 93 години. Семейство Рада и Пенчо Богданови имат две деца. Дъщерята Тота Пенчева Димитрова е родена през 1934 и умира през 2004 на 70 години. Омъжена е за инж.Димитър Стефанов Димитров. Живели са и са починали в гр. София и имат един син Светослав. Синът им съм аз, Димитър Пенчев Богданов. Роден съм през 1937 г. Жена ми Марийка Стефанова Богданова е от гр. Дряново, родена през 1941 г. С нея имаме един син Пламен, роден през 1974 г.

увеличение
Спомени за големия род
( Разказва Петко Недялков Симеонов, на 85 години /през 2016 г./ )
    Прадядо ми, Петко Ганев Малков, е бил женен за жена от с. Буковец, Великотърновско. Семейството е имало пет дъщери, а той е имал трима братя.
    Дъщери: 1.Йона Петкова Ганева се омъжва за Нено Колев от с. Зая. Отива в Америка и остава там. Ражда им се дъщеря Рада, която по-късно се омъжва за Ботьо Михайлов Цонев от с. Зая. 2.Мара Петкова Ганева се омъжва за Минчо Генев Пенчев от с. Зая. Семейството има един син Геньо Минчев Пенчев и дъщеря - Цана Минчева Пенчева. Геньо Минчев Пенчев е женен за Стояна от с. Гоздейка и има син и дъщеря. Цана Минчева Петкова е омъжена за Иван Колев Петков от с. Саласука. 3.Цана Петкова Ганева (голямата Цана) е омъжена в с. Длъгня. 4.Цанка Петкова Ганева (малката Цана) е омъжена за Симеон Недялков от с. Буковец - идва зет привод, но е убит в Балканската война 1912 г. 5.Дона Петкова Ганева е омъжена в с. Зая за Миньо Пенчев Колев.
      Братята: 1.Иван Ганев Марков - женен, няма наследници. В Ганчовец 2.Пеньо Ганев Марков - женен в с. Зая, има дъщеря, омъжена за Стефан Цочев от с. Геня и син Ганьо Пенев Марков, женен за Райна от с. Катранджии. 3.Марко Ганев Марков - женен за Мара Ганева от с. Зая. Семейството има 5 сина и 2 дъщери: - Пеньо Марков Ганев - женен в с. Ганчовец, няма наследници. - Стайко Марков Ганев - женен за Пена от с. Зая, имат двама сина - Ганчо и Пенчо. - Ганьо Марков Ганев - женен за Мара Ботева от с. Зая. Семейството има 3 сина - Марко Ганев Марков и Петър и Пенчо Ганеви, близнаци, родени 1934 год. - Косьо Марков Ганев - женен за Гана Пенева от с. Зая. Семейството има две дъщери - Мара и Неда. Мара е омъжена за Ботьо Михайлов Цонев от с. Зая, а Неда - за Николай Иванов Колев от с. Зая. - Христо Марков Ганев - женен в с. Длъгня. Семейството има един син и една дъщеря - Ботьо Христов Марков и Елена Христова Маркова. сестри: - Тота Ганева Маркова - омъжена за Ботьо Богданов. Семейството има един син и две дъщери - Пенчо, Райка и Мара. - Райка Ганева Маркова - омъжена за Доньо в с. Саласука. Семейството има една дъщеря.

увеличение
Спомени за фамилия Иван Минчев Бонев
(Разкази от внукът му Иван Михайлов Минчев, роден през 1932 г.)
    Дядо ми, Иван Минчев Бонев, е роден през 1877 г., поч. През 1954 г.. Ходил е на печалба в Румъния 1904-1905 г. Син е на Минчо Ботев Цонев, който е имал двама братя и четири сестри. 1.Боньо Минчев Бонев - отива в Америка и остава там 2.Вельо Минчев Бонев - шивач, устройва се във В. Търново и почива там 3.Мария Минчева Бонева - омъжва се в с. Зая за Рашко Рашков Добрев 4.Рада Минчева Бонева - омъжена в с. Руня за Геньо Иванов 5.Руса Минчева Бонева - омъжена за Ботьо Атанасов от с. Зая 6.Йона Минчева Бонева - омъжена за Боби Станчев от с. Крънча. Семейството се изселва в гр. Две могили. Дядо ми, Иван Минчев Бонев е имал един син и две дъщери.        1.Михаил Иванов Минчев - женен за Стефана Колева от с. Зая
     2.Мария Иванова Минчева - омъжена за Боби Тотев от с. Зая
     3.Йона Иванова Минчева - омъжена за Илия Димитров от гр. Дряново Моя милост,
     Иван Михайлов Минчев, съм роден през 1932 г. Завърших средно образование в гимназията в гр. Дряново. Трудовият ми стаж премина като търговски работник. Останах неженен. Служих в гранични войски в гр. Рудозем. Активно участвах в организирането и работата на ТКЗС с. Зая, бил съм и в управителния съвет на същото. Няколко години бях съветник в община Ганчовец. 30 години бях нещатен домакин на читалището в с. Зая. В спомените, които са ми разказвали, моят прадядо е бил избиран за "махла башия" - отговорник за колибите Зая през турско време. Изборът ставал от населението с царевични и бобени зърна. За да бъде избран такъв човек, трябвало да отговаря на три условия: 1.да бъде (усул акъллия) - умен 2.да бъде (чалналия) - да умее да говори хубаво и да знае турски 3.да бъде (софра сайбия) - да бъде гостоприемен Запомнил съм следните думи на баба Иванца Върбанова от с. Зая: "Когато ти работи инструмента, работата върви" и "Днеска е ден, и утре е ден - да не се бърза". В село Зая имаше интересна личност - преселник от Македония, който беше женен в с. Зая. Навремето той беше полски пазач. Когато е съставял актове, е посещавал фамилиите в селото, а те са го гощавали и черпели с цел да не им пише акта. А той им казвал: "Яденето си е ядене, пиенето си е пиене, глобата си е глоба"!
Нови фамилии, заселили се в с. Зая
    1. Юлия и Румен Пенчеви - жители на гр. Дряново, в къщата на Иван Стефанов.
    2. Огнян Любенов Митев - от гр. София, разведен, в къщата на Гана Пенева.
    3. Олег и Людмила Асенови - от гр. Дряново, къщата на Ганьо Пенев.
    4. Деби и Йордан Прокопиеви - англичанка и българин, в къщата на Иван Бонев.
    5. Паскал Бейнс - белгиец, в къщата на Петър Стоянов.
    6. Лидия Батулска и Клод Пажес - Франция, в къщата на Тодор Минев.
    7. сем. Йорданови от гр. В. Търново - закупена от наследник на Васила.
    8. Лефер Димитров - от гр. София, ново строителство.
    9. Янка и Йордан Илиеви - В. Търново, ново строителство.
   10. сем. Тодорови - В. Търново, къщата на Борис и Илия Ботеви.
   11. Анка и Александър Глухарови - Г. Оряховица, ново строителство.
     12. Трифон Обрешков - гр. Дряново, къща за селски туризъм.
   13. Керъл и Дейвид - Англия, закупена къща на Пенчо Велев.    14.Руси Атанасов - от гр. Пордим, къщата на Деша и Косьо Бояджиеви.
   15. Ангел Петров - от гр. Пордим, къщата на Деша и Косьо Бояджиеви.
   16. Владо Димитров - гр. В. Търново, в къщата на Геньо Халачев.
   17. Ивелина и Николай Борисови - гр. Дряново, парцела на Тотьо Порязов.
   18. Полин и Анди Таненти - Англия, къщата на Иван Рашков.
   19. Елена и Владимир Готовчиц - Москва, ново строителство. 20. Наследници на Цанка Рамболова от гр. София.
   21. Пепа и Красимир Петрови - гр. Дряново, кооперативен търговски дом.
   22. В къщата на Христо Стайков - англичани.
   23. В нова къща, строена от Д. Колев - англичани.
   24. В къщата на Геньо Порязов - италианци - продадена от Общината.
   25. В къщата на Денчо Караиванов - англичани.